- 0.375 in Belt Pitch
- 1 in Belt Width
- 32 Number of Teeth
- 3.79 in Outside Diameter
- L100 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
applications
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
- Agitators and mixers
features
- Constant speed
- Nonslip
- Minimum backlash
- High modulus strength member
- Freedom from initial belt tension
- Compact design
- Lightweight
- No lubrication required
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Hub Type | B |
| Length Through Bore | 1 3/8 in |
| Finished Bore | N/A |
| Material | Steel |
| Belt Pitch | 3/8 in |
| Belt Size | L |
| Bore Range [Min] | 1/2 in |
| Outside Dia. | 3.7900 in |
| Bushing Type | Quick Disconnect |
| Bore Type | Bushed |
| Bushing Series | SDS |
| Belt Width | 1 in |
| No. of Teeth | 32 |
| Pitch Diameter | 3.820 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Range [Max] | 2 in |
| Type | QD |
| Weight | 1.8 LB |
| EAN or UPC | 697950152066 |

