- 0.2 in Belt Pitch
- 0.25 and 0.375 in Belt Width
- 36 Number of Teeth
- 2.272 in Outside Diameter
- XL037 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Hub Projection | 0.218 in |
| Bushing Series | N/A |
| Material | Steel |
| Belt Width | 0.25 in, 0.375 in |
| Finished Bore | N/A |
| No. of Teeth | 36 |
| Bore Range [Max] | 1.187 in |
| No. of Screws | 2 |
| Bore Type | Bushed |
| Outside Dia. | 2.272 in |
| Bore Range [Min] | 0.312 in |
| Hub Type | B |
| Length Through Bore | 1 in |
| Belt Pitch | 0.2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Type | D-1 |
| Set Screw Size | 10-24 x 3/16 |
| Belt Size | XL037 |
| Pitch Diameter | 2.292 in |
| Bushing Type | None |
| Weight | 0.7 LB |
| EAN or UPC | 697950114651 |

