- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 60 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
| Outside Dia. [Min] | 6.2 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Inch/Metric | Inch |
| Gear Style | B3 |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 2.109 in |
| Material | Cast Iron |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 1 3/16 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter [Min] | 6 in |
| Outside Dia. | 6.2 in |
| Torque at 1800 RPM | 169.817 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1.1875 in |
| Torque at 200 RPM | 453.78 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Projection | 7/8 in |
| No. of Teeth | 60 |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 0.875 in |
| Type | B3 |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Torque at 900 RPM | 259.8031 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 407.5617 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 221.1127 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 318.2762 lb/in |
| Set Screw | No |
| Weight | 4.3 LB |
| EAN or UPC | 697950056449 |

