- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 70 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 7 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Diametral Pitch | 10 |
| Material | Cast Iron |
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | 169.8174 lb/in |
| Gear Style | B3 |
| No. of Teeth | 70 |
| Bore Size [Max] | 1.4375 in |
| Class | 6 |
| Torque at 600 RPM | 318.2762 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Outside Dia. | 7.2 in |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Torque at 900 RPM | 259.8031 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 407.5617 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| AGMA Quality | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/16 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 200 RPM | 453.78 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 221.1127 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 7.2 in |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Pitch Diameter [Min] | 7 in |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Pitch Diameter | 7 in |
| Bore Size | 0.875 in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Type | B3 |
| Weight | 5.9 LB |
| EAN or UPC | 697950056487 |

