- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 85 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 8.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter [Min] | 8.5 in |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Torque at 600 RPM | 542.015 lb/in |
| No. of Teeth | 85 |
| Torque at 200 RPM | 951.6775 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Gear Style | B3 |
| Pitch Diameter | 8.5 in |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 900 RPM | 406.8614 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 798.3167 lb/in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Torque at 1800 RPM | 237.3942 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Type | B3 |
| Bore Size | 0.875 in |
| Bore Size [Max] | 1.4375 in |
| Class | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 1200 RPM | 328.2552 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 8.7 in |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Set Screw | No |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 2.4845 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/16 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 8.7 in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Weight | 7.3 LB |
| EAN or UPC | 697950056531 |

