- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 102 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 8.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. | 8.66 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Pitch Diameter [Min] | 8.5 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Max] | 1 11/16 in |
| Type | B3 |
| Hub Dia. | 2.7345 in |
| Bore Size | 0.75 in |
| Origin | Reborable |
| Class | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Material | Cast Iron |
| No. of Teeth | 102 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size [Max] | 1.6875 in |
| Torque at 1800 RPM | 143.207 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 318.2762 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 457.9817 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 900 RPM | 244.3969 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 198.0035 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Pitch Diameter | 8.5 in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Torque at 200 RPM | 542.015 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 8.666 in |
| Gear Style | B3 |
| Set Screw | No |
| Set Screw Size | N/A |
| Weight | 5.9 LB |
| EAN or UPC | 697950057149 |

