- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 84 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 7 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 143.2068 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter | 7 in |
| Outside Dia. [Min] | 7.166 in |
| Gear Style | B3 |
| No. of Teeth | 84 |
| Hub Dia. | 2.4845 in |
| Class | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw | No |
| Type | B3 |
| Torque at 1200 RPM | 198.0035 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/16 in |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 7 in |
| Outside Dia. | 7.17 in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Torque at 300 RPM | 457.9817 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 900 RPM | 244.3969 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1.4375 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.75 in |
| Torque at 600 RPM | 318.2762 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 542.015 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Weight | 4.4 LB |
| EAN or UPC | 697950057118 |

