- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 144 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 9 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Cast Iron |
| Hub Dia. | 2.7345 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Max] | 1 11/16 in |
| Torque at 200 RPM | 315.125 lb/in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size [Max] | 1.6875 in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Pitch Diameter | 9 in |
| Torque at 300 RPM | 262.6042 lb/in |
| Outside Dia. | 9.125 in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Class | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 106.6173 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 600 RPM | 176.47 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 131.6522 lb/in |
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | 75.63 lb/in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Pitch Diameter [Min] | 9 in |
| Gear Style | B3 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Type | B3 |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Teeth | 144 |
| Outside Dia. [Min] | 9.125 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Origin | Reborable |
| Weight | 4.96 LB |
| EAN or UPC | 697950057798 |

