- B2 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 160 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 8 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Cast Iron |
| Pitch Diameter [Min] | 8 in |
| Outside Dia. [Min] | 8.1 in |
| Torque at 200 RPM | 201.68 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| No. of Teeth | 160 |
| Pitch Diameter | 8 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Bore Size [Max] | 1 in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Type | B2 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1200 RPM | 65.65104 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 165.9658 lb/in |
| Length Through Bore | 1 in |
| Torque at 1800 RPM | 46.56847 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. | 8.1 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Class | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Gear Style | B2 |
| Hub Dia. | 1.7345 in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Bore Type | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 600 RPM | 110.2937 lb/in |
| Set Screw | No |
| Torque at 900 RPM | 81.23222 lb/in |
| Weight | 2.34 LB |
| EAN or UPC | 697950058436 |

