- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 180 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 9 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Torque at 300 RPM | 165.9658 lb/in |
| Set Screw | No |
| Outside Dia. [Min] | 9.1 in |
| Outside Dia. | 9.1 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Class | 6 |
| Origin | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 201.68 lb/in |
| Hub Dia. | 1.7345 in |
| Bore Size [Max] | 1 in |
| No. of Teeth | 180 |
| Pitch Diameter | 9 in |
| Torque at 900 RPM | 81.23222 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 65.65104 lb/in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Length Through Bore | 1 in |
| Gear Style | B3 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1800 RPM | 46.56847 lb/in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Torque at 600 RPM | 110.2937 lb/in |
| Type | B3 |
| AGMA Quality | 6 |
| Material | Cast Iron |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter [Min] | 9 in |
| Bore Type | Reborable |
| Diametral Pitch | 20 |
| Weight | 6.57 LB |
| EAN or UPC | 697950058450 |

