- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 120 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 7.213 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 600 RPM | 7668.042 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 5182.056 lb/in |
| Hub Projection | 1 3/4 in |
| Torque at 1200 RPM | 4096.625 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 14495.75 lb/in |
| Pitch Diameter | 40 in |
| Diametral Pitch | 3 |
| Bore Size | 1.9375 in |
| Hub Dia. | 6.4845 in |
| Pitch Diameter [Min] | 7.213 in |
| Bore Size [Max] | 4.125 in |
| Bore Dia. [Max] | 4 1/8 in |
| Outside Dia. [Min] | 40.6666 in |
| No. of Teeth | 120 |
| Gear Style | B3 |
| Outside Dia. | 40.666 in |
| Class | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Origin | Reborable |
| Bore Dia. [Min] | 1 15/16 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 19852.88 lb/in |
| Set Screw | No |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 1800 RPM | 2766.1 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Type | B3 |
| Length Through Bore | 4.75 in |
| Weight | 226.0 LB |
| EAN or UPC | 697950053653 |

