- B1 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 8 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Dia. [Min] | 1 7/16 in |
| Torque at 1800 RPM | 1960.778 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 4306.708 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 2783.604 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size [Max] | 2.6875 in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Bore Size | 1.4375 in |
| Class | 6 |
| Gear Style | B1 |
| Torque at 900 RPM | 3081.222 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 300 RPM | 6932.75 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Max] | 2 11/16 in |
| No. of Teeth | 24 |
| Pitch Diameter | 8 in |
| Torque at 200 RPM | 8508.375 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Keyway | w/o Keyway |
| Outside Dia. | 8.666 in |
| Diametral Pitch | 3 |
| Outside Dia. [Min] | 8.666 in |
| Type | B1 |
| Length Through Bore | 4.25 in |
| Material | Cast Iron |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw | No |
| Hub Dia. | 4.4845 in |
| Weight | 40.44 LB |
| EAN or UPC | 697950053363 |

