- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 60 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 3.8709 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Dia. [Min] | 1 9/16 in |
| Torque at 600 RPM | 6302.5 lb/in |
| Outside Dia. | 20.666 in |
| Pitch Diameter | 20 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 4341.722 lb/in |
| Bore Size | 1.5625 in |
| Hub Projection | 1 3/4 in |
| Bore Dia. [Max] | 3 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Class | 6 |
| Gear Style | B3 |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 60 |
| Origin | Reborable |
| Material | Cast Iron |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size [Max] | 3.25 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Type | B3 |
| Outside Dia. [Min] | 20.6666 in |
| Diametral Pitch | 3 |
| Set Screw | No |
| Torque at 1200 RPM | 3571.417 lb/in |
| Length Through Bore | 4.75 in |
| Torque at 1800 RPM | 2485.99 lb/in |
| Hub Dia. | 5.4845 in |
| Pitch Diameter [Min] | 3.8709 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 8823.5 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 14180.63 lb/in |
| Weight | 115.0 LB |
| EAN or UPC | 697950053523 |

