- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 84 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 28 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Dia. [Min] | 1 11/16 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hub Projection | 1 3/4 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Length Through Bore | 4.75 in |
| Torque at 1200 RPM | 3991.583 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 2661.06 lb/in |
| Outside Dia. | 28.666 in |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 84 |
| Set Screw | No |
| Origin | Reborable |
| Class | 6 |
| Bore Size [Max] | 3.6875 in |
| Pitch Diameter | 28 in |
| Bore Dia. [Max] | 3 11/16 in |
| Torque at 600 RPM | 6932.75 lb/in |
| Hub Dia. | 5.9845 in |
| Gear Style | B3 |
| Set Screw Size | N/A |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter [Min] | 28 in |
| Type | B3 |
| Diametral Pitch | 3 |
| Torque at 900 RPM | 4761.889 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 300 RPM | 12605 lb/in |
| Bore Size | 1.6875 in |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 200 RPM | 17016.75 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 28.666 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Weight | 178.0 LB |
| EAN or UPC | 697950053578 |

