- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 100 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 5.3921 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 900 RPM | 2521 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Bore Dia. [Max] | 2 11/16 in |
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 1 3/8 in |
| Hub Projection | 1 3/4 in |
| Bore Size [Max] | 2.6875 in |
| Bore Type | Reborable |
| Length Through Bore | 3.75 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 200 RPM | 8508.375 lb/in |
| Hub Dia. | 4.4845 in |
| Torque at 1200 RPM | 1943.271 lb/in |
| Pitch Diameter | 25 in |
| Pitch Diameter [Min] | 5.3921 in |
| Bore Size | 1.375 in |
| Outside Dia. | 25.5 in |
| Type | B3 |
| Diametral Pitch | 4 |
| Outside Dia. [Min] | 25.5 in |
| Torque at 600 RPM | 3676.458 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Gear Style | B3 |
| AGMA Quality | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1800 RPM | 1330.53 lb/in |
| No. of Teeth | 100 |
| Set Screw | No |
| Class | 6 |
| Torque at 300 RPM | 6512.583 lb/in |
| Weight | 91.0 LB |
| EAN or UPC | 697950054186 |

