- B1 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 28 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 7 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 200 RPM | 3466.375 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 945.375 lb/in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Bore Size [Max] | 2.125 in |
| No. of Teeth | 28 |
| Gear Style | B1 |
| Torque at 1200 RPM | 1313.021 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/8 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. | 7.5 in |
| Hub Dia. | 3.4845 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 300 RPM | 2941.167 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Type | B1 |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Diametral Pitch | 4 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Class | 6 |
| Torque at 600 RPM | 2100.833 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 7 in |
| Outside Dia. [Min] | 7.5 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 900 RPM | 1610.639 lb/in |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter | 7 in |
| Set Screw | No |
| Weight | 20.16 LB |
| EAN or UPC | 697950053820 |

