- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 88 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 22 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 600 RPM | 3466.375 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 5882.333 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | 4.4845 in |
| Torque at 200 RPM | 7563 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Projection | 1 3/4 in |
| Bore Type | Reborable |
| Type | B3 |
| Bore Size [Max] | 2.6875 in |
| Outside Dia. | 22.5 in |
| Outside Dia. [Min] | 22.5 in |
| Pitch Diameter [Min] | 22 in |
| Gear Style | B3 |
| No. of Teeth | 88 |
| Torque at 900 RPM | 2450.972 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 1.375 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 3/8 in |
| Set Screw | No |
| Bore Dia. [Max] | 2 11/16 in |
| Length Through Bore | 3.75 in |
| Material | Cast Iron |
| Diametral Pitch | 4 |
| Pitch Diameter | 22 in |
| Class | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 1890.75 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 1800 RPM | 1295.514 lb/in |
| Weight | 77.0 LB |
| EAN or UPC | 697950054148 |

