- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 84 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 16.8 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 84 |
| Outside Dia. | 17.2 in |
| Class | 6 |
| Diametral Pitch | 5 |
| Keyway | w/o Keyway |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 17.2 in |
| Torque at 300 RPM | 3991.583 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 1313.021 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Torque at 200 RPM | 5042 lb/in |
| Bore Size [Max] | 2.5625 in |
| Gear Style | B3 |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Dia. [Max] | 2 9/16 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 900 RPM | 1680.667 lb/in |
| Pitch Diameter | 16.8 in |
| Hub Dia. | 3.9845 in |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 1800 RPM | 910.3611 lb/in |
| Bore Size | 1.1875 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Type | B3 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 1 3/16 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 600 RPM | 2415.958 lb/in |
| Length Through Bore | 3 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter [Min] | 16.8 in |
| Weight | 45.88 LB |
| EAN or UPC | 697950054728 |

