- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 108 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 18 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size [Max] | 2.3125 in |
| Set Screw | No |
| Type | B3 |
| No. of Teeth | 108 |
| Inch/Metric | Inch |
| Gear Style | B3 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 1190.472 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 1680.667 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 2 5/16 in |
| Torque at 1800 RPM | 665.2639 lb/in |
| Length Through Bore | 2.75 in |
| Outside Dia. | 18.33 in |
| Bore Type | Reborable |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. [Min] | 18.333 in |
| Pitch Diameter | 18 in |
| Torque at 200 RPM | 3466.375 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Hub Dia. | 3.7345 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | 945.375 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 18 in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size | 1.25 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 6 |
| Torque at 300 RPM | 2731.083 lb/in |
| Class | 6 |
| Weight | 32.05 LB |
| EAN or UPC | 697950055411 |

