- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 180 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 3 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 1.25 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 2 9/16 in |
| Gear Style | B3 |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 180 |
| Outside Dia. [Min] | 30.333 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. | 30.333 in |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Bore Size [Max] | 2.5625 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Torque at 600 RPM | 1890.75 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Pitch Diameter | 30 in |
| Torque at 900 RPM | 1330.528 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 997.8958 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 200 RPM | 4726.875 lb/in |
| Class | 6 |
| Origin | Reborable |
| Type | B3 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1800 RPM | 700.278 lb/in |
| Length Through Bore | 3 in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Torque at 300 RPM | 3361.333 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter [Min] | 3 in |
| Hub Dia. | 3.9845 in |
| Weight | 58.34 LB |
| EAN or UPC | 697950055527 |

