- Reborable Cast Iron Gear
- 6 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 64 Teeth
- 10.666" Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Cast Iron |
| Torque at 300 RPM | 2100.833 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1800 RPM | 560.2222 lb/in |
| Hub Dia. | 3 1/4 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. | 11 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Torque at 1200 RPM | 787.8125 lb/in |
| Diametral Pitch | 6 |
| No. of Teeth | 64 |
| Length Through Bore | 2.75 in |
| Torque at 900 RPM | 980.3889 lb/in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Torque at 600 RPM | 1365.542 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 2521 lb/in |
| Pitch Diameter | 10.666 in |
| Bore Type | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Weight | 18.52 LB |
| EAN or UPC | 697950055275 |

