- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 90 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 15 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Gear Style | B3 |
| Pitch Diameter | 15 in |
| Pitch Diameter [Min] | 15 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 3466.375 lb/in |
| Type | B3 |
| Outside Dia. [Min] | 15.333 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Set Screw | No |
| Material | Cast Iron |
| Bore Dia. [Max] | 2 3/16 in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Torque at 600 RPM | 1680.667 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hub Dia. | 3.4845 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Outside Dia. | 15.333 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 2.75 in |
| Torque at 1200 RPM | 945.375 lb/in |
| No. of Teeth | 90 |
| Diametral Pitch | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 1800 RPM | 665.2639 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 1190.472 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 2731.083 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Class | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size [Max] | 2.1875 in |
| Bore Size | 1.125 in |
| Weight | 25.75 LB |
| EAN or UPC | 697950055381 |

