- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 100 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 12.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 100 |
| Hub Dia. | 3.2345 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/16 in |
| Gear Style | B3 |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter | 12.5 in |
| Torque at 1800 RPM | 398.1079 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 1011.551 lb/in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Type | B3 |
| Torque at 900 RPM | 728.9892 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Bore Type | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size | 1.125 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1200 RPM | 571.4267 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 1628.146 lb/in |
| Bore Size [Max] | 2.0625 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Class | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 12.75 in |
| Torque at 200 RPM | 2045.161 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 12.75 in |
| Pitch Diameter [Min] | 12.5 in |
| Material | Cast Iron |
| Set Screw | No |
| AGMA Quality | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Weight | 16.5 LB |
| EAN or UPC | 697950055978 |

