- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 128 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 16 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 592.9602 lb/in |
| Gear Style | B3 |
| Outside Dia. | 16.25 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 3/16 in |
| Bore Size | 1.125 in |
| Type | B3 |
| Outside Dia. [Min] | 16.25 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Class | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Torque at 900 RPM | 761.202 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Bore Size [Max] | 2.1875 in |
| Torque at 600 RPM | 1082.98 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 2275.202 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Teeth | 128 |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 3.4845 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 1800 RPM | 412.4636 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 16 in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Pitch Diameter | 16 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 300 RPM | 1781.507 lb/in |
| Weight | 21.26 LB |
| EAN or UPC | 697950056005 |

