- B2 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 56 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 7 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| No. of Teeth | 56 |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size | 1 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Cast Iron |
| Type | B2 |
| Hub Dia. | 2.7345 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Outside Dia. | 7.25 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Outside Dia. [Min] | 7.25 in |
| Length Through Bore | 2.25 in |
| Class | 6 |
| Gear Style | B2 |
| Bore Dia. [Max] | 1 11/16 in |
| Pitch Diameter | 7 in |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Projection | 1 in |
| Bore Size [Max] | 1.6875 in |
| Pitch Diameter [Min] | 7 in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 8.24 LB |
| EAN or UPC | 697950055862 |

