- 2" Shaft Diameter
- Split Gland Seal
description
- Split gland compression type seals provide for easy replacement and adjustment of packing pressure on the shaft without removal of the conveyor. These seals are normally installed inside the end plates.
| Flange Thickness | 1 1/2 in |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/4 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Bolt Hole Size | 1/2 in |
| Seal Type | Split Gland Seal |
| Weight | 5.3 LB |
| EAN or UPC | 697950080345 |

