- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 2.4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Keyway Size | 1/4 x 1/8 |
| Set Screw | Yes |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/4 in |
| Torque at 1200 RPM | 328.255 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 600 RPM | 454.83 lb/in |
| Keyway | w/Keyway |
| Type | B |
| Pitch Diameter [Min] | 2.400 in |
| Hub Dia. | 2 1/8 in |
| Torque at 900 RPM | 378.85 lb/in |
| No. of Teeth | 24 |
| Pitch Diameter | 2.400 in |
| Bore Size [Max] | 1 1/4 in |
| Outside Dia. [Min] | 2.6000 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 3/4 in |
| Torque at 300 RPM | 569.3258 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Origin | Finished Bore |
| Gear Style | B |
| Length Through Bore | 1 5/8 in |
| Class | 6 |
| Torque at 200 RPM | 623.948 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 252.4501 lb/in |
| Outside Dia. | 2.6000 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Diametral Pitch | 10 |
| Material | Steel |
| Set Screw Size | N/A |
| Weight | 1.66 LB |
| EAN or UPC | 697950439013 |

