- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 2.4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Dia. | 2 1/8 in |
| Material | Steel |
| Torque at 1800 RPM | 252.4501 lb/in |
| Class | 6 |
| Outside Dia. | 2.6000 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B |
| Torque at 900 RPM | 378.85 lb/in |
| Bore Size | 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 300 RPM | 569.3258 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Keyway | w/Keyway |
| Gear Style | B |
| Length Through Bore | 1 5/8 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/4 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size [Max] | 1 1/4 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Pitch Diameter | 2.400 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2.400 in |
| Outside Dia. [Min] | 2.6000 in |
| Torque at 600 RPM | 454.83 lb/in |
| No. of Teeth | 24 |
| Torque at 200 RPM | 623.948 lb/in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Torque at 1200 RPM | 328.255 lb/in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Set Screw | Yes |
| Weight | 1.6 LB |
| EAN or UPC | 697950439020 |

