- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 40 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Type | B |
| Bore Type | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Outside Dia. | 4.2000 in |
| Set Screw | No |
| Outside Dia. [Min] | 4.2000 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Material | Steel |
| Keyway | w/o Keyway |
| Diametral Pitch | 10 |
| Pitch Diameter [Min] | 4 in |
| Torque at 200 RPM | 623.9475 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 378.8503 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 569.3258 lb/in |
| Gear Style | B |
| Hub Dia. | 2 1/4 in |
| Bore Size [Max] | 1 5/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size | 7/8 in |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Torque at 1200 RPM | 328.2552 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 5/16 in |
| Torque at 1800 RPM | 252.4501 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 600 RPM | 454.8304 lb/in |
| Length Through Bore | 1 7/8 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter | 4 in |
| No. of Teeth | 40 |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Weight | 4.14 LB |
| EAN or UPC | 697950056319 |

