- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 15 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.25 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter [Min] | 1 1/4 in |
| Pitch Diameter | 1 1/4 in |
| Gear Style | B |
| Torque at 300 RPM | 115.546 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Diametral Pitch | 12 |
| Keyway | w/Keyway |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. | 1.4200 in |
| Torque at 900 RPM | 93.137 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 86.134 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 103.991 lb/in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| No. of Teeth | 15 |
| Hub Dia. | 1 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Type | Bored to Size |
| Bore Dia. [Max] | 5/8 in |
| Torque at 1800 RPM | 73.17903 lb/in |
| Bore Size [Max] | 5/8 in |
| Bore Size | 5/8 in |
| Type | B |
| Outside Dia. [Min] | 1.4170 in |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Origin | Finished Bore |
| Set Screw | Yes |
| Class | 6 |
| Weight | 0.24 LB |
| EAN or UPC | 697950439075 |

