- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Class | 6 |
| Gear Style | B |
| Origin | Finished Bore |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. [Min] | 2.1660 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Outside Dia. | 2.1700 in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Steel |
| Bore Size [Max] | 1 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| Torque at 200 RPM | 330.881 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 300.419 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 248.949 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Torque at 1200 RPM | 183.823 lb/in |
| No. of Teeth | 24 |
| Torque at 1800 RPM | 146.008 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Keyway Size | 1/4 x 1/8 |
| Bore Size | 1 in |
| Set Screw | Yes |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Hub Dia. | 1 3/4 in |
| Torque at 900 RPM | 210.784 lb/in |
| Type | B |
| Keyway | w/Keyway |
| Weight | 0.69 LB |
| EAN or UPC | 697950439198 |

