- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 25 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 2.0833 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter [Min] | 2.0833 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 300 RPM | 300.4192 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter | 2.083 in |
| Bore Size [Max] | 1.0625 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Hub Dia. | 1.8438 in |
| Torque at 600 RPM | 248.9487 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | 183.8229 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 2.25 in |
| No. of Teeth | 25 |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/16 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Type | B |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.625 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 210.7836 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 330.8813 lb/in |
| Class | 6 |
| Torque at 1800 RPM | 146.0079 lb/in |
| Outside Dia. | 2.5 in |
| Material | Steel |
| Gear Style | B |
| Weight | 0.96 LB |
| EAN or UPC | 697950056845 |

