- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 38 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 3.1666 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size [Max] | 1.5 in |
| Pitch Diameter [Min] | 3.1666 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | 183.8229 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 200 RPM | 330.8813 lb/in |
| Gear Style | B |
| Torque at 600 RPM | 248.9487 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| No. of Teeth | 38 |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter | 3.167 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/2 in |
| Torque at 300 RPM | 300.4192 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Origin | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 146.008 lb/in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Outside Dia. | 3.33 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Torque at 900 RPM | 210.7836 lb/in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Outside Dia. [Min] | 3.3333 in |
| Type | B |
| Bore Type | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Weight | 2.38 LB |
| EAN or UPC | 697950056920 |

