- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 44 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 3.6666 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 200 RPM | 330.8813 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw | No |
| Type | B |
| Bore Size | 0.625 in |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 146.008 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/2 in |
| Torque at 1200 RPM | 183.8229 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 248.9487 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 900 RPM | 210.7836 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 3.6666 in |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Outside Dia. | 3.83 in |
| Pitch Diameter | 3.666 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 300 RPM | 300.4192 lb/in |
| Gear Style | B |
| Bore Size [Max] | 1.5 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Class | 6 |
| Material | Steel |
| No. of Teeth | 44 |
| Outside Dia. [Min] | 3.8333 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Weight | 2.94 LB |
| EAN or UPC | 697950056975 |

