- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 0.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Length Through Bore | 15/16 in |
| Torque at 600 RPM | 42.01667 lb/in |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Hub Dia. | 9/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size [Max] | 3/8 in |
| Torque at 1800 RPM | 30.46208 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. | 7/8 in |
| Bore Size | 3/8 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter [Min] | 3/4 in |
| No. of Teeth | 12 |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Torque at 1200 RPM | 34.66375 lb/in |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 3/8 in |
| Bore Type | Reborable |
| Type | B |
| Gear Style | B |
| Set Screw Size | N/A |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Outside Dia. [Min] | 7/8 in |
| Torque at 900 RPM | 37.11472 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Pitch Diameter | 3/4 in |
| Torque at 300 RPM | 44.1175 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 44.1175 lb/in |
| Weight | 0.07 LB |
| EAN or UPC | 697950057286 |

