- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 0.875 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 900 RPM | 37.11472 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 42.01667 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Bore Size | 0.375 in |
| Outside Dia. | 1 in |
| No. of Teeth | 14 |
| Pitch Diameter | 0.875 in |
| Class | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Dia. | 11/16 in |
| Origin | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw | No |
| Type | B |
| Torque at 1200 RPM | 34.66375 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 300 RPM | 44.1175 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 30.4621 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Outside Dia. [Min] | 1 in |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Bore Dia. [Max] | 3/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 0.875 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 44.1175 lb/in |
| Bore Size [Max] | 0.375 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Gear Style | B |
| Material | Steel |
| AGMA Quality | 6 |
| Weight | 0.09 LB |
| EAN or UPC | 697950057309 |

