- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 19 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.187 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Gear Style | B |
| Class | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 34.66375 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 1.187 in |
| Torque at 600 RPM | 42.01667 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 37.11472 lb/in |
| Hub Dia. | 1 in |
| No. of Teeth | 19 |
| Set Screw Size | N/A |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Pitch Diameter | 1.188 in |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Torque at 1800 RPM | 30.4621 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 44.1175 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Origin | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Steel |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Type | B |
| Set Screw | No |
| Diametral Pitch | 16 |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Outside Dia. | 1.3125 in |
| Bore Size [Max] | 0.5 in |
| Torque at 200 RPM | 44.1175 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 1.312 in |
| Weight | 0.2 LB |
| EAN or UPC | 697950057354 |

