- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.25 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 1800 RPM | 30.462 lb/in |
| Outside Dia. | 1 3/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 1/4 in |
| Torque at 200 RPM | 44.118 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 44.118 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Material | Steel |
| Torque at 1200 RPM | 34.664 lb/in |
| Type | B |
| Bore Type | Bored to Size |
| Keyway | w/o Keyway |
| Gear Style | B |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Bore Size [Max] | 9/16 in |
| Origin | Finished Bore |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter | 1 1/4 in |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 9/16 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Outside Dia. [Min] | 1 3/8 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 600 RPM | 42.017 lb/in |
| Length Through Bore | 15/16 in |
| Bore Size | 1/2 in |
| Set Screw | Yes |
| Hub Dia. | 1 1/16 in |
| Torque at 900 RPM | 37.115 lb/in |
| Weight | 0.22 LB |
| EAN or UPC | 697950439303 |

