- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Type | B |
| Torque at 200 RPM | 122.8988 lb/in |
| Bore Size | 1/2 in |
| Outside Dia. [Min] | 1 5/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 1/2 in |
| Bore Dia. [Max] | 3/4 in |
| Torque at 300 RPM | 117.6467 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Hub Dia. | 1 5/16 in |
| Torque at 600 RPM | 100.84 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 78.78125 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1800 RPM | 64.42555 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Gear Style | B |
| Outside Dia. | 1 5/8 in |
| Class | 6 |
| Torque at 900 RPM | 88.235 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 16 |
| No. of Teeth | 24 |
| Pitch Diameter | 1 1/2 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Length Through Bore | 15/16 in |
| Material | Steel |
| Set Screw | No |
| Bore Size [Max] | 3/4 in |
| Bore Type | Reborable |
| Origin | Reborable |
| Weight | 0.34 LB |
| EAN or UPC | 697950057408 |

