- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size [Max] | 3/4 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| AGMA Quality | 6 |
| Keyway | w/Keyway |
| Outside Dia. | 1 5/8 in |
| Bore Dia. [Max] | 3/4 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. [Min] | 1 5/8 in |
| Pitch Diameter | 1 1/2 in |
| Length Through Bore | 15/16 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 5/8 in |
| Hub Dia. | 1 5/16 in |
| Type | B |
| Material | Steel |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 1/2 in |
| Gear Style | B |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Torque at 1200 RPM | 78.781 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 300 RPM | 117.647 lb/in |
| Bore Type | Bored to Size |
| No. of Teeth | 24 |
| Torque at 1800 RPM | 64.426 lb/in |
| Class | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Torque at 900 RPM | 88.235 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 100.84 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Diametral Pitch | 16 |
| Weight | 0.32 LB |
| EAN or UPC | 697950439365 |

