- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 26 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.625 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 26 |
| Torque at 300 RPM | 117.6467 lb/in |
| Class | 6 |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 1800 RPM | 64.4256 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 100.84 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Material | Steel |
| Bore Size [Max] | 0.875 in |
| Torque at 900 RPM | 88.235 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.625 in |
| Torque at 200 RPM | 122.8988 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.625 in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. | 1.75 in |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Torque at 1200 RPM | 78.78125 lb/in |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.75 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Dia. | 1 7/16 in |
| Type | B |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Set Screw | No |
| Keyway | w/o Keyway |
| Weight | 0.42 LB |
| EAN or UPC | 697950057415 |

