- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 26 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.625 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 300 RPM | 117.647 lb/in |
| Pitch Diameter | 1 5/8 in |
| Torque at 900 RPM | 88.235 lb/in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Type | B |
| Outside Dia. [Min] | 1 3/4 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Keyway | w/Keyway |
| Length Through Bore | 15/16 in |
| Diametral Pitch | 16 |
| No. of Teeth | 26 |
| Torque at 600 RPM | 100.84 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 5/8 in |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Outside Dia. | 1 3/4 in |
| Hub Dia. | 1 7/16 in |
| Torque at 1800 RPM | 64.426 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Class | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size | 5/8 in |
| Torque at 1200 RPM | 78.781 lb/in |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Bore Size [Max] | 7/8 in |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Weight | 0.4 LB |
| EAN or UPC | 697950439396 |

