- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 28 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Class | 6 |
| Origin | Finished Bore |
| Type | B |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Torque at 600 RPM | 100.84 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter [Min] | 1 3/4 in |
| Bore Size [Max] | 7/8 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 1 7/8 in |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Inch/Metric | Inch |
| Gear Style | B |
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. | 1 7/8 in |
| Torque at 1200 RPM | 78.781 lb/in |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Torque at 300 RPM | 117.647 lb/in |
| Keyway | w/Keyway |
| Pitch Diameter | 1 3/4 in |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 900 RPM | 88.235 lb/in |
| No. of Teeth | 28 |
| Length Through Bore | 1 in |
| Bore Size | 7/8 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1800 RPM | 64.426 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Material | Steel |
| Weight | 0.41 LB |
| EAN or UPC | 697950439433 |

