- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 30 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.875 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 1800 RPM | 64.426 lb/in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Length Through Bore | 1 in |
| No. of Teeth | 30 |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Keyway | w/Keyway |
| Pitch Diameter | 1 7/8 in |
| Gear Style | B |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Bore Dia. [Max] | 15/16 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 7/8 in |
| Outside Dia. [Min] | 2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 1 5/8 in |
| Type | B |
| Torque at 1200 RPM | 78.781 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 600 RPM | 100.84 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Material | Steel |
| Set Screw | Yes |
| Bore Size | 5/8 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Outside Dia. | 2 in |
| Origin | Finished Bore |
| Bore Size [Max] | 15/16 in |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Torque at 300 RPM | 117.647 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 88.235 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Weight | 0.58 LB |
| EAN or UPC | 697950439471 |

