- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 34 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 2.125 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 34 |
| Origin | Reborable |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Type | B |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Dia. | 1 7/8 in |
| Gear Style | B |
| Material | Steel |
| Length Through Bore | 1 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/8 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 300 RPM | 117.6467 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Torque at 1800 RPM | 64.42555 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1.125 in |
| Torque at 900 RPM | 88.235 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 78.78125 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 122.8988 lb/in |
| Set Screw | No |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Class | 6 |
| Outside Dia. | 2.5 in |
| Pitch Diameter | 2.125 in |
| Torque at 600 RPM | 100.84 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 2.25 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2.125 in |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size | 0.5 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | N/A |
| Weight | 0.8 LB |
| EAN or UPC | 697950057453 |

