- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 38 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 2.375 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 300 RPM | 172.2683 lb/in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Length Through Bore | 1 in |
| Origin | Reborable |
| Diametral Pitch | 16 |
| Outside Dia. | 2.5 in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Torque at 1200 RPM | 103.466 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1800 RPM | 81.58236 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 141.8062 lb/in |
| Type | B |
| Class | 6 |
| Gear Style | B |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter [Min] | 2.375 in |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 38 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/4 in |
| Set Screw | No |
| Bore Size [Max] | 1.25 in |
| Outside Dia. [Min] | 2.5 in |
| Hub Dia. | 2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 900 RPM | 119.7475 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Torque at 200 RPM | 189.075 lb/in |
| Pitch Diameter | 2.375 in |
| Weight | 0.98 LB |
| EAN or UPC | 697950057477 |

