- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 54 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 3.375 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Bore Type | Reborable |
| Material | Steel |
| Torque at 200 RPM | 258.4025 lb/in |
| Gear Style | B |
| Length Through Bore | 1 in |
| Torque at 600 RPM | 180.6717 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 231.0917 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1.25 in |
| Type | B |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw | No |
| Hub Dia. | 2 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 1200 RPM | 125.5248 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 3.375 in |
| Class | 6 |
| Torque at 900 RPM | 147.7586 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Bore Size | 0.5 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/4 in |
| No. of Teeth | 54 |
| Outside Dia. | 3.5 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 3.375 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1800 RPM | 96.28819 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 3.5 in |
| Weight | 1.6 LB |
| EAN or UPC | 697950057552 |

