- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 56 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 3.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter | 3.5 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 0.5 in |
| Torque at 300 RPM | 231.0917 lb/in |
| Hub Dia. | 2 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1800 RPM | 96.28819 lb/in |
| Set Screw | No |
| Pitch Diameter [Min] | 3.5 in |
| Torque at 600 RPM | 180.6717 lb/in |
| Class | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. | 3.625 in |
| Type | B |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 258.4025 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Material | Steel |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/4 in |
| Torque at 1200 RPM | 125.5248 lb/in |
| No. of Teeth | 56 |
| Bore Size [Max] | 1.25 in |
| Length Through Bore | 1 in |
| Outside Dia. [Min] | 3.625 in |
| Torque at 900 RPM | 147.7586 lb/in |
| Weight | 1.7 LB |
| EAN or UPC | 697950057576 |

