- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 15 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 0.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 3/8 in |
| No. of Teeth | 15 |
| Inch/Metric | Inch |
| Origin | Finished Bore |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 19.958 lb/in |
| Bore Size [Max] | 3/8 in |
| Class | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter | 3/4 in |
| Length Through Bore | 3/4 in |
| Torque at 200 RPM | 22.059 lb/in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Bore Size | 3/8 in |
| Torque at 1800 RPM | 16.106 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Projection | 3/8 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Outside Dia. | 0.8500 in |
| Outside Dia. [Min] | 0.8500 in |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 1200 RPM | 17.332 lb/in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Gear Style | B |
| Type | B |
| Hub Dia. | 0.6094 in |
| Material | Steel |
| Torque at 900 RPM | 18.908 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 21.008 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 3/4 in |
| Weight | 0.05 LB |
| EAN or UPC | 697950439587 |

