- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Diametral Pitch | 20 |
| Material | Steel |
| Torque at 200 RPM | 22.059 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 in |
| Origin | Finished Bore |
| Torque at 1800 RPM | 16.106 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 21.008 lb/in |
| Bore Size [Max] | 3/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 1.1000 in |
| Class | 6 |
| Outside Dia. | 1.1000 in |
| Bore Size | 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 3/4 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw Size | N/A |
| Type | B |
| Torque at 1200 RPM | 17.332 lb/in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Gear Style | B |
| Torque at 600 RPM | 19.958 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 18.908 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 3/8 in |
| Hub Dia. | 0.8594 in |
| Pitch Diameter | 1 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Projection | 3/8 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Set Screw | Yes |
| Weight | 0.12 LB |
| EAN or UPC | 697950439624 |

